Tatlı Hayat

Hayata bir başka pencereden bakmaya çalışıyorum bir zamandır, etiketsiz olandan. Kelimelerimizin, sıfatlarımızın bittiği yer orası. Dilimiz dualiteden zehirli, tanımlamalarımızı bunun dışına taşırmak efor istiyor. Efor mu, eforsuz efora ne oldu yahu? 🙂

İçinden taşanı tariflemekle başla diyorum kendime, güzel-çirkin, iyi-kötü demeden. Kabaran köpük köpük dalgaların mavisiyle beyazı işlesin tanım yaparken, istiyorum da nasıl yapacağım? Dualitenin ötesine geçmenin yolu şairlikten mi geçmeli. 🙂

Öyle galiba, insanların lirikleşmesi bununla mı ilgiliymiş, bende öyle oldu hani, sınırlamalardan kurtuldukça, boşluğu aştıkça girilen o tatlı alan.

Ama böyle hissetmek, varoluşa buradan da dahil olmak başka, bambaşka.

Başka pencereler, dualiteden ötesi diyorsam, hapishanelerimden kurtulmuş değilim, duvarlar kırıldıkça yenileri ortaya çıkıyor. Cesaretim eskisinden daha büyük ama artık. Bunun inanılmaz bir yolculuk olduğunu hücrelerim bile anlıyor, artık cesaretim korkumdan kocaman, sadece bunun coşkusu bile her şeye değer diyorum dinleyicilerime.

Cesaret, coşku, sevgi dalgaları, köpük köpük kabaran içedönüş. Kocaman neşenin bulaşması etrafa, sevginin akması. Bağımlı değil hiçbir şeye, hem de bağlı her şeye.

Hayatım fokur fokur aşkın hallerde geçiyor değil, yine eski huysuzluklarıma, korkularıma kapılıyorum ara ara. Ama çıkıyorum da çabukça, orada değil burada kalmayı seçiyorum. Sürekli içedönük bir halde de değilim, ama yalnız olmanın keyfini bol bol çıkarıyorum. Bir uçta kalmamayı öğrenip, kaldığını gördüğünde kendine yüklenmeden sakince çıkmak.

Öyle bir dünyaya doğuyoruz ki, zihinsellik, duvarlar, kıyas, mücadele ile haşır neşir insanlığın tek öğretebildiği bu. Anne babalarımızdan koşulsuz sevgiyi değil, yargılamayı öğreniyoruz. Etiketsiz bir dünyanın varlığını keşfetmek, oraya uyumlanmak öyle kolay değil. Kendime yüklenmeden ilerliyorum ama hep ümitliyim, çünkü mistiklerin anlattıklarına inanmayı seçtim.

Ufacık minnacık anları fark edebilmek, sonra bunların birazcık uzadığını anlamaya başlamak, aslında hayatın bundan ibaret olduğuna gelmek. Yolun sonuna kitlenmek değil, sadece merak etmek, keyfini çıkara çıkara.

Hayatımda huzur istedim sadece, bir tek bunu bildim bir zaman önce. Çok şükür buna niyet etmişim. 🙂

Aslı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s